Czym kierować się podczas wyboru akcesoriów okiennych?

Firany i zasłony, żaluzje czy może jednak rolety? Co będzie najlepsze? Czym charakteryzują się poszczególne elementy dekoracji okien? Jeśli nie jesteśmy pewni tego, co wybrać dla naszego okna, właśnie takie pytania najczęściej padają. Wybór nie jest łatwy, bowiem jest bardzo ogromny, a każdy z wyżej wymienionych elementów ma swoje wady i zalety. Zanim wobec tego zadamy sobie pytanie "co wybrać?", powinniśmy raczej samych siebie zapytać, czego dokładnie oczekujemy, jaką funkcję ma dany element pełnić w określonym pomieszczeniu w naszym domu. Dla jednych bowiem najważniejsze jest to, aby pomieszczenie i okno pięknie wyglądały, nawet za cenę pewnych niedogodności. Jakich?

Jeśli przykładowo postawimy na delikatną, prześwitującą firanę w pomieszczeniu umieszczonym od strony południowej, musimy liczyć się z tym, że będzie się ono bardzo mocno nagrzewać, a my nie będziemy mogli w żaden sposób temu zapobiec. Kiedy z kolei należymy do drugiej grupy osób i stawiamy po pierwsze na funkcjonalność, a dopiero później na kwestię estetyki (choć obecnie obie te rzeczy wcale się nie wykluczają!), w wyżej wymienionym przypadku powinniśmy raczej rozważyć takie rozwiązanie jak rolety czy żaluzje, które skutecznie "odetną" dopływ natarczywych promieni słonecznych.

W takim pomieszczeniu jak sypialnia, zwłaszcza jeśli ktoś zupełnie przypadkowy ma możliwość zaglądać nam w okna, koniecznie powinniśmy zaopatrzyć się czy to w zasłony, roletę bądź żaluzje. Dadzą nam one bowiem uczucie komfortu, zapewnią prywatność. W łazience, jeśli mamy nieduże okienko, warto zainwestować w firaneczkę. Z małą firanką nie będzie najmniejszego problemu, jeśli chodzi o pranie i ewentualne prasowanie. Bardzo specyficznym miejscem jest kuchnia i tutaj musimy się zastanowić bardzo dobrze. Niezależnie od tego, co wybierzemy, musimy się liczyć z tym, iż ów element będzie wymagał częstego czyszczenia. Szczególnie firany bardzo mocno pochłaniają wszelkie zanieczyszczenia, kurz, zapachy, zatem będą wymagać częstego prania.

Kolejnym specyficznym miejscem jest pokój dziecięcy, zwłaszcza jeśli mamy małe dzieci. Tu powinniśmy zwrócić uwagę na kwestię bezpieczeństwa. Długie firany i zasłony nie są dobrym pomysłem, bo dziecko może się przykładowo w taką firanę zaplątać podczas zabawy i nawet zerwać karnisz. Jeśli pokój dziecka jest nasłoneczniony, warto pomyśleć o wspomnianych już roletach lub żaluzjach, dzięki którym choć trochę będziemy mogli zredukować ciepło.

Rolety, zasłony - Textil Kraków

 

Zobacz także

Jak wybrać idealne miejsce na wesele?

Osoby decydujące się na zawarcie związku małżeńskiego zwykle bardzo dbają o oprawę przyjęcia bo chcą aby...

Czytaj dalej

Sposoby wieszania plakatów i rysunków w bibliotekach

To zrozumiałe, że każda biblioteka ma stanowić miejsce nie tylko funkcjonalne, ale także przyjazne odwiedzającym...

Czytaj dalej