Pyroliza czy emalia katalityczna - co wybrać?

Piekarnik to ten element wyposażenia naszej kuchni, który staje się coraz bardziej nowoczesny. Dzisiaj klienci mogą wybierać między innymi to, czym piekarnik będzie pokryty od wewnątrz. Najpopularniejsze materiały to przede wszystkim emalia katalityczna i tradycyjna emalia. Różnią się one jednak między sobą i bardzo często klienci mają problem z tym który wybrać do swojego piekarnika.

Emalia katalityczna powoduje, że wnętrze piekarnika robi się szorstkie. Jednak jeżeli się na nią decydujemy musimy pamiętać przede wszystkim o jej właściwej pielęgnacji. Nie możemy jednak do tego celu stosować ani ostrych środków, ani też zbyt ostrych zmywaków. Wówczas bowiem narazimy ją na uszkodzenie, i tym samym sprawimy że jej właściwości osłabną. Przed czyszczeniem należy piekarnik nagrzać do wysokiej temperatury i następnie ostudzić. Musimy jednak zabiegi pielęgnacyjne wykonywać regularnie. Inaczej bowiem na ściankach piekarnika stworzy się nam tak duża warstwa tłuszczu, że nie będziemy w stanie jej doczyścić.

Obecnie w wielu kuchenkach dostępna jest funkcja zwana pyrolizą. Jeżeli zastosujemy tą funkcję, wówczas musimy się przygotować na to, iż cały proces trwa 2 godziny. W tym czasie nasz piekarnik rozgrzewa się do temperatury 500 stopni. To zaś sprawia, że tłuszcz i inne zanieczyszczenia zamieniają się w popiół. Ta funkcja z pewnością jest w stanie oszczędzić nam bardzo wiele pracy. Wciąż jednak wiele osób waha się przed jej zastosowaniem z wielu powodów. Przede wszystkim ten proces pochłania sporo energii, jednak koszt jak chodzi o wykonanie jednego zabiegu oscyluje w okolicach 3 zł. To niezbyt dużo, zwłaszcza, iż wykonuje się to raz na miesiąc czy nawet rzadziej, zależy to bowiem od tego jak często korzystamy z piekarnika.

Poza tym te w których jest taka możliwość zazwyczaj są bardzo dobrze zabezpieczone. Dopóki temperatura nie spadnie, nie ma możliwości otwarcia piekarnika. Jednakże należy pamiętać o tym, aby wyjąć z niego wszystko, gdyż taka temperatura stale uszkadza blachy i inne znajdujące się wewnątrz piekarnika elementy. Poza tym zazwyczaj piekarniki które mają tą funkcję mają tez odpowiednie zabezpieczenia, aby nie można było jej włączyć przypadkowo. Jeżeli więc chcemy mieć czysty piekarnik i nie namęczyć się przy tym, z pewnością warto zainteresować się tymi którego tego typu funkcje posiadają.

 

AGDhome.pl to jedna z czołowych sklepów na rynku sprzętu AGD i RTV, przeglądaj i kupuj piekarniki i wiele innych sprzętów wiodących marek: Bosch, Teka, AEG, Electrolux, Amica, Beko i innych.

 

Zobacz także

Jak wybrać idealne miejsce na wesele?

Osoby decydujące się na zawarcie związku małżeńskiego zwykle bardzo dbają o oprawę przyjęcia bo chcą aby...

Czytaj dalej

Sposoby wieszania plakatów i rysunków w bibliotekach

To zrozumiałe, że każda biblioteka ma stanowić miejsce nie tylko funkcjonalne, ale także przyjazne odwiedzającym...

Czytaj dalej