Dbamy o firany, żaluzje i rolety

Każdy ma własne, indywidualne upodobania oraz potrzeby, dlatego też jedni wybierają firany jako jedyny element dekoracji okien, inni zdecydowanie bardziej wolą przykładowo rolety, a jeszcze inni z firanami łączą nie zasłony, ale żaluzje. Każdy z owych elementów odpowiednio dobrany do wnętrza może prezentować się wspaniale, zwłaszcza że obecnie można kupić niezwykle estetyczne i stylowe dekoracje okienne. Nawet jednak najpiękniejsze firany, najdroższe żaluzje i wykonane z najlepszych jakościowo materiałów rolety nie będą zachwycać, jeśli będą... brudne! W związku z tym warto wiedzieć, jak pewne elementy czyścić, aby wyglądały dobrze.

Pranie firan czy zasłon to absolutna podstawa, ale pomiędzy jednym a drugim praniem można je odkurzać specjalną końcówką do odkurzacza lub też pozbywać się kurzu przy pomocy miotełki. Należy pamiętać o tym, iż firany "lubią" przyciągać kurz przez co dość szybko tracą blask. Jeśli nie lubimy prać firan ręcznie lub zwyczajnie nie mamy na to czasu, możemy prać je w pralce, ale w niskiej temperaturze (maksymalnie 40 stopni) i nie odwirowujemy zbyt mocno, aby się nie potargały i nie pomięły nadmiernie - dotyczy to w szczególności tych firan, które wieszane są na mokro czyli bez prasowania żelazkiem. Zamiast używać mocnych środków wybielających do białych firan, warto zastosować zupełnie banalne, ale jakże skuteczne metody, tj. dodać do prania sodę oczyszczoną lub proszek do pieczenia.

Na roletach i żaluzjach także dość intensywnie osiada się kurz, zwłaszcza jeśli nie mają one specjalnej powłoki antystatycznej. Nawiasem mówiąc, jeśli jesteśmy obecnie na etapie kupna przykładowo rolet, warto pomyśleć o tych, które taką właśnie powłokę posiadają. Rolet i żaluzji nie trzeba oczywiście czyścić codziennie, ale jeśli chcemy, aby ładnie wyglądały, warto poświęcić im nieco czasu przykładowo co 3-4 dni. W przypadku żaluzji i rolet wykonanych z aluminium czy PCV, możemy przetrzeć je po prostu wilgotną ściereczką. Rolety rzymskie z kolei możemy łatwo zdemontować i wyprać dokładnie tak samo jak firany.

Rolety, zasłony - Textil Kraków

 

Zobacz także

Jak wybrać idealne miejsce na wesele?

Osoby decydujące się na zawarcie związku małżeńskiego zwykle bardzo dbają o oprawę przyjęcia bo chcą aby...

Czytaj dalej

Sposoby wieszania plakatów i rysunków w bibliotekach

To zrozumiałe, że każda biblioteka ma stanowić miejsce nie tylko funkcjonalne, ale także przyjazne odwiedzającym...

Czytaj dalej