Czyszczenie i pielęgnacja czajnika elektrycznego

Czajnik elektryczny jest bardzo przydatnym urządzeniem, jednak każdy, kto chce z niego regularnie korzystać powinien o niego prawidłowo dbać. Niektórzy dbają tylko o wygląd zewnętrzny czajnika, ale oprócz tego warto zadbać też o to, co znajduje się w środku.

We wnętrzu czajnika najczęściej osadza się kamień, który pojawia się przede wszystkim przez to, że woda jest twarda. Niezbyt przyjemny nalot na wnętrzu czajnika nie tylko psuje smak kawy bądź herbaty, ale oprócz tego skraca czas użytkowania tego czajnika. Warto zatem zacząć korzystać z różnorodnych sposobów, które pozwolą szybko odkamienić zarówno elektryczny, jak też tradycyjny czajnik. Jednym z najbardziej znanych sposobów jest odkamienianie czajnika za pomocą octu. Wystarczy wlać do czajnika wódę oraz ocet w równych proporcjach, zagotować to, a potem odstawić na godzinę. Po tej czynności należy dokładnie wypłukać czajnik oraz wymienić wodę przed wykorzystaniem jej na przykład na herbatę. Bardzo dobrą metodą służącą do pielęgnacji czajnika jest też szklanka soku z cytryny. Wystarczy jedynie wlać sok do czajnika i pozostawić na godzinę, a później wypłukać wnętrze tego sprzętu. Innym sposobem na czyszczenie czajnika jest też kwasek cytrynowy, który należy wsypać do czajnika, zalać go wodą i zagotować. Wiele osób do czyszczenia czajnika wykorzystuje również sodę oczyszczoną. Ten produkt trzeba również zagotować z wodą i pozostawić na kilkanaście minut. Oczyszczony wewnątrz czajnik z pewnością przyczyni się nie tylko do poprawy zdrowotności użytkowników wody, która gotuje się w danym czajniku, ale również do zmniejszenia zużycia energii elektrycznej.

Czyszczenie oraz pielęgnacja czajnika nie zalicza się do zbyt skomplikowanych czy też pracochłonnych procesów. Częstotliwość powtarzania tego procesu zależy przede wszystkim od twardości wody, bowiem im twardsza woda, tym bardziej ten kamień osadza się na grzałce. Warto jednak pamiętać o tym, że po każdym czyszczeniu trzeba solidnie wypłukać czajnik czystą wodą, aby nie pozostał w środku nieprzyjemny zapach. Regularne czyszczenie czajnika to nie tylko jego znacznie lepszy wygląd, lecz także korzyść dla nas, jako użytkowników. Przede wszystkim gdy nie zalega w środku kamień, wówczas woda znacznie szybciej się gotuje, ponieważ znajdujące się w nim płytki grzewcze o wiele szybciej się rozgrzewają.

 

AGDhome.pl to jedna z czołowych sklepów na rynku sprzętu AGD i RTV, przeglądaj i kupuj czajniki lodówki, pralki, zmywarki  i wiele innych sprzętów wiodących marek: Bosch, Teka, AEG, Electrolux, Amica, Beko i innych.

 

Zobacz także

Jak wybrać idealne miejsce na wesele?

Osoby decydujące się na zawarcie związku małżeńskiego zwykle bardzo dbają o oprawę przyjęcia bo chcą aby...

Czytaj dalej

Sposoby wieszania plakatów i rysunków w bibliotekach

To zrozumiałe, że każda biblioteka ma stanowić miejsce nie tylko funkcjonalne, ale także przyjazne odwiedzającym...

Czytaj dalej