Firany, rolety, żaluzje co wybrać?

Nikt z nas raczej nie posiada okna, które w żaden sposób niczym nie jest osłonięte. Zazwyczaj zatem mamy w oknach zawieszone firany, zasłony, zamontowane żaluzje bądź też rolety (a czasem nawet więcej niż jeden z wymienionych elementów - przykładowo żaluzje i firany jednocześnie). Każdy kto korzysta z określonych dekoracji okiennych, ma na ich temat wyrobione pewne zdanie. Bywa, iż jeden element nie do końca się sprawdził, dlatego też chcemy zastąpić go innym, powstaje tylko pytanie, jakim? Aby mieć pełen obraz sytuacji, warto nieco bliżej poznać wszystkie dostępne rozwiązania, a zatem:

Zdecydowanie najbardziej popularnym rozwiązaniem są oczywiście firany oraz zasłony (często występują razem, choć niekoniecznie tak właśnie musi być). Są dość "uniwersalne", bo pasują do każdego rodzaju pomieszczenia, a wybór wśród kolorów, wzorów, fasonów, długości i szerokości jest ogromny, dlatego też nie ma po prostu takiej możliwości, abyśmy wcześniej czy później nie znaleźli idealnej firany czy zasłony do naszych domowych wnętrz. Choć firany zdecydowanie najlepiej jest prać ręcznie, a przed "praniem właściwym" pozostawić na odpowiednio długi czas do namoczenia, większość z nas i tak zapewne pierze firany w pralce. O ile tylko posiadamy w naszej pralce program do prania delikatnych tkanin bądź program ręcznego prania, firanom nie powinno się nic stać. Podczas prania szczególną uwagę należy zwracać na firany wykonane z delikatnych materiałów jak przykładowo woal czy koronka. Firany w takich pomieszczeniach jak kuchnia czy łazienka trzeba często prać. Jeśli chodzi o kwestię łatwości utrzymania czystości, firany korzystnie wypadają w zestawieniu z roletami czy żaluzjami. Nieco gorzej wygląda sprawa regulowania światła słonecznego, bo o ile posiadając żaluzje, jesteśmy w stanie kontrolować ilość wpadających promieni słonecznych do wnętrza, o tyle już w przypadku firan nie ma takiej możliwości.

Żaluzje to kolejna propozycja, na którą warto zwrócić uwagę. Nowoczesne żaluzje prezentują się wyjątkowo ciekawie i estetycznie, jeśli tylko są dobrze dobrane do danego wnętrza. Żaluzje poziome mogą być wykonane z aluminium, drewna, bambusa czy też tworzyw sztucznych. Jeśli zdecydujemy się na żaluzje pokryte specjalną powłoką antystatyczną, kurz nie będzie do nich tak chętnie przylegał, a zatem nie będziemy musieli tak często ich czyścić. A czyszczenie żaluzji może być dość czasochłonne i nieco kłopotliwe. Jeśli zdecydujemy się na żaluzje pionowe czyli verticale, nie musimy dodatkowo zastanawiać się nad firanami czy zasłonami. Jak już było wcześniej wspomniane, żaluzje mają ten ogromny plus, że dzięki nim możemy regulować przepływ promieni słonecznych do wnętrza. Możemy też wybrać specjalne żaluzje, które odbijają światło - wówczas nawet w czasie dużych upałów pomieszczenie nie będzie nagrzewane.

Rolety także są ciekawą propozycją. Mogą one "występować" samodzielnie (przykładowo rolety rzymskie) bądź też w zestawie z firanami. Dobrze dobrane będą się świetnie prezentować i co najważniejsze, dawać nam wytchnienie od natrętnych promieni słonecznych i odrobinę prywatności. Czyszczenie rolet może być kłopotliwe i to należy wiedzieć jeszcze przed zakupem, aby później nie denerwować się niepotrzebnie. Chyba, że postawimy na rolety rzymskie, które można nie tylko bez problemu zdemontować, ale także wyprać podobnie jak firany.

Rolety, zasłony - Textil Kraków

 

Zobacz także

Jak wybrać idealne miejsce na wesele?

Osoby decydujące się na zawarcie związku małżeńskiego zwykle bardzo dbają o oprawę przyjęcia bo chcą aby...

Czytaj dalej

Sposoby wieszania plakatów i rysunków w bibliotekach

To zrozumiałe, że każda biblioteka ma stanowić miejsce nie tylko funkcjonalne, ale także przyjazne odwiedzającym...

Czytaj dalej