Działania profilaktyczne dla książek

Jak wiele innych przedmiotów, również książki wraz z biegiem czasu mogą ulegać różnego rodzaju uszkodzeniom. Na zniszczenia szczególnie podatne są książki znajdujące się w bibliotekach. Podarte strony, poplamienia czy rozklejone okładki – to tylko kilka przykładowych uszkodzeń, które powodują, że książki tracą swoją wartość. Jednak dzięki prostym zabiegom każda książka może zostać właściwie zabezpieczona, a efekty uszkodzeń można zminimalizować do minimum.

Przedłużanie żywotności książek szczególnie ważne jest w bibliotekach, w których każdy egzemplarz jest poddawany wielokrotnemu użytkowaniu. Jednak tak naprawdę książki warto zabezpieczać również w wielu innych miejscach, w których są one narażone na częste użytkowanie.

Oprawa książki to podstawa

Jednym z podstawowych działań profilaktycznych jest oprawianie książek w odpowiednie oprawy. Najlepiej pod tym względem sprawdzają się foliowe okładki, które można w kilka chwil wykonać zupełnie samodzielnie. Wybierając folię, szczególną uwagę warto zwrócić na jej szerokość w rolce, by nie stracić zbyt wiele przy wykonywaniu docięć. Możemy także rozważyć inwestycję w folie nieklejące, które mają to do siebie, że są stosunkowo łatwe
w wymienianiu.

Książki możemy również oprawiać w folie samoprzylepne, które dostępne są w różnych wersjach szerokości. Możemy sięgnąć po folię matową lub błyszczącą, w zależności od naszych oczekiwań. Pamiętajmy jednak, by wybierać wyłącznie folie wysokiej jakości, w których zastosowano odpowiednio dobry klej.

Szczególnie wartościowe egzemplarze, takie jak albumy, słowniki czy atlasy warto oprawić w nieco trwalsze oraz mocniejsze okładki. Właściwym rozwiązaniem mogą okazać się wzmocnione oprawy, które będą stanowić dodatkowe zabezpieczenie przed zabrudzeniami. Dzięki takim oprawom książki staną się bardziej odporne również na uszkodzenia mechaniczne i zagięcia.

Co jeszcze możemy zrobić dla książek?

Chociaż oprawianie książek wydaje się być najważniejszym elementem działań profilaktycznych, to warto mieć na uwadze także inne sposoby przedłużania im żywotności. Ciekawą praktyką jest przeglądanie książek co jakiś czas, by móc w miarę możliwości jak najszybciej zareagować na powstałe uszkodzenia. Dzięki temu z całą pewnością uda nam się przykleić wcześniej naddarte strony zanim zostaną one zagubione przez któregoś z czytelników w niewyjaśnionych okolicznościach.

Warto również zadbać o zapewnienie właściwej ilości miejsca książkom, gdyż nieprawidłowo przechowywane mogą ulegać uszkodzeniom. Poza zagięciami, naddarciami i innymi rodzajami mankamentów, trzeba też mieć na uwadze niekorzystne czynniki atmosferyczne, które także często przyczyniają się do powstawania defektów. Wysoka temperatura, wilgotność czy intensywne promieniowanie słoneczne nie są sprzymierzeńcami książek i wraz z biegiem czasu mogą powodować chociażby żółknięcie papieru.

Starannie zabezpieczone książki będą mogły służyć nam przez wiele lat. Wyżej wymienione działania profilaktyczne wydają się mieć istotne znaczenie nie tylko w przypadku bibliotecznych egzemplarzy, ale również książek znajdujących się w różnego rodzaju pomieszczeniach archiwalnych czy muzealnych.

Regały biblioteczne

 

Zobacz także

Jak wybrać idealne miejsce na wesele?

Osoby decydujące się na zawarcie związku małżeńskiego zwykle bardzo dbają o oprawę przyjęcia bo chcą aby...

Czytaj dalej

Sposoby wieszania plakatów i rysunków w bibliotekach

To zrozumiałe, że każda biblioteka ma stanowić miejsce nie tylko funkcjonalne, ale także przyjazne odwiedzającym...

Czytaj dalej