Sposoby wieszania plakatów i rysunków w bibliotekach

To zrozumiałe, że każda biblioteka ma stanowić miejsce nie tylko funkcjonalne, ale także przyjazne odwiedzającym ją czytelnikom. Warto zadbać więc o to, by na jej ścianach pojawiły się różnego rodzaju plakaty oraz rysunki – mogą to być materiały poruszające historię powstania druku czy inne ciekawostki, które przykuwają uwagę odbiorców. Można także stworzyć efektowną galerię zdjęć, obok której na pewno nikt nie przejdzie obojętnie.

Zawieszone na ścianach biblioteki obrazy i różnego rodzaju grafiki niewątpliwie wpłyną na atrakcyjność wnętrz. Oto najprostsze i najszybsze sposoby mocowania plakatów oraz rysunków.

Wieszanie obrazków i zdjęć

Mocowanie zdjęć i obrazów nie jest łatwe, ale w uproszczeniu tej czynności pomocny może okazać się właściwie dobrany system zawieszania. W skład takiego systemu wchodzi zazwyczaj stalowa szyna, która jest przeznaczona do montażu w górnej części ściany. Element ten najlepiej przytwierdzić przy pomocy wiertarki – dzięki temu będzie stabilny i trwały.

Po zainstalowaniu szyny, możemy przystąpić do tworzenia galerii. Samo mocowanie obrazków jest bardzo proste, gdyż odbywa się dzięki specjalnym haczykom, które są zaczepiane na stalowych lub nylonowych linkach. Dzięki takiemu systemowi wieszanie zdjęć odbywa się niezwykle sprawnie i szybko, więc galeria na bibliotecznej ścianie może pojawić się już po kilkunastu minutach. Co więcej, atutem takiego rozwiązania jest możliwość dowolnego modyfikowania powieszonych obrazków. Taki system zawieszania świetnie sprawdzi się do wpinania zarówno niewielkich zdjęć, jak i nieco większych obrazów.

Mocowanie rysunków i map

W celu uatrakcyjnienia ścian w bibliotece warto również zadbać o to, by pojawiły się na nich różnego rodzaju mapy i rysunki. Do prezentacji tego typu obiektów znakomicie sprawdzą się funkcjonalne szyny Da Capo. Dzięki nim bez problemu w przeciągu kilku chwil podwiesimy kolorowe obrazki czy nawet zamontujemy kieszeń na ulotki dla czytelników.

Nowoczesne szynowe systemy prezentacyjne świetnie sprawdzą się w zasadzie w każdym bibliotecznym dziale. Umożliwiają wpinanie rysunków czy prac plastycznych (można je zastosować na przykład w dziale z książkami dla dzieci). Starannie dobrana szyna może ponadto pomóc w organizacji pracy bibliotekarza – rozwiązanie to pozwala bowiem na kierowanie ważnych treści bezpośrednio do czytelników.

Umieszczanie pojedynczych materiałów

By sprawnie zamocować pojedyncze zdjęcia czy plakaty nie musimy sięgać po wyżej wymienione szyny. O wiele lepiej pod tym względem sprawdzą się poręczne tabliczki z plexi, które także dają możliwość szybkiego mocowania różnego rodzaju elementów graficznych. Co więcej, tabliczki te umożliwiają podmianę przywieszonego zdjęcia w dowolnym momencie, co również jest dużym atutem.

 

Zobacz także

Jak wybrać idealne miejsce na wesele?

Osoby decydujące się na zawarcie związku małżeńskiego zwykle bardzo dbają o oprawę przyjęcia bo chcą aby...

Czytaj dalej

Sposoby wieszania plakatów i rysunków w bibliotekach

To zrozumiałe, że każda biblioteka ma stanowić miejsce nie tylko funkcjonalne, ale także przyjazne odwiedzającym...

Czytaj dalej