Jakie fugi do łazienki wybrać?

Fugowanie łazienki to proces kończący kładzenie każdych płytek. Wydawałoby się, że nie można tym aspekcie wiele wymyśleć. Okazuje się jednak, że rynek daje nam bogaty wybór fug różnego rodzaju i koloru.

Fugi w łazience dobieramy kolorystycznie do płytek i gresu. Możemy wybrać odcień jak najbardziej zbliżony, neutralny kolor biały lub zaszaleć z barwami kontrastowymi. Jeśli lubisz świecące się elementy wybierz fugi brokatowe, które zaskakują efektem odbijania światła.

Łazienka jest pomieszczeniem wymagającym – dużo w niej wilgoci, może zdarzyć się zalanie. Dlatego dobór spoin powinien być dostosowany do tych elementów. Najpopularniejsze do łazienek są fugi epoksydowe – podobne w wyglądzie do plastiku. Są one trwałe i odporne na wodę.

Kolory jasne fug – biele, beże, szarości są rozwiązaniem neutralnym, zapobiegawczym. Sprawią jednak, że pomieszczenie optycznie się powiększy. Gdy zależy nam na uzyskaniu jednolitej, gładkiej powierzchni wybierzmy fugi w kolorze płytek. Jeśli jednak chcemy zaszaleć sięgnijmy po fugi kontrastujące z nimi lub świecące się.

Modne dziś fugi brokatowe dadzą efekt przy oświetleniu punktowym. Przy tradycyjnym górnym oświetleniu może okazać się, że efekt nie będzie w ogóle widoczny. By cząsteczki fug brokatowych były widoczne musimy wybrać fugę o szerokości minimum dwóch milimetrów.

Okazuje się, że także szerokość fug ma duże znaczenie dla wyglądu całości. Dziś wybierane są głównie wąskie fugi do 5 mm. Daje to efekt lekkości i dużej powierzchni samych płytek. Nie są one wtedy sztucznie dzielone powierzchnią fug.

 

Zobacz także

Jak wybrać idealne miejsce na wesele?

Osoby decydujące się na zawarcie związku małżeńskiego zwykle bardzo dbają o oprawę przyjęcia bo chcą aby...

Czytaj dalej

Sposoby wieszania plakatów i rysunków w bibliotekach

To zrozumiałe, że każda biblioteka ma stanowić miejsce nie tylko funkcjonalne, ale także przyjazne odwiedzającym...

Czytaj dalej