Jak urządzić małą kuchnię?

To pytanie zadała sobie z pewnością zdecydowana większość z nas. Nie zawsze bowiem stać nas na posiadanie dużej i przestronnej kuchni. Czasem jest to po prostu niemożliwe ze względu na mieszkanie w bloku, kiedy małą powierzchnia jest przydzielona odgórnie. Mała kuchnia wcale nie oznacza jednak, że musi być pozbawiona wygody i funkcjonalności. Istnieje kilka, niezwykle przydatnych trików aranżacyjnych, które sprawią, że nasza kuchnia stanie się o wiele bardziej przestronna.

Doskonałym rozwiązaniem jest przede wszystkim zamówienie mebli na wymiar. Zakup gotowych szafek w przypadku małej kuchni w większości wypadów się nie sprawdza, głównie dlatego, że nie pozwala na ekonomiczne wykorzystanie przestrzeni. Dzięki meblom na wymiar możemy zyskać dodatkowe schowki i miejsca na magazynowanie różnego rodzaju przedmiotów, czy produktów. Jeżeli nie planujemy jednak wymiany dotychczasowego umeblowania, warto zastanowić się nad zakupem dodatkowego wyposażenia. Mowa tu między innymi o niezwykle funkcjonalnych koszach, czy szufladkach, które można montować w środku szafek.

Jeżeli pomiędzy meblami znajdują się jakiekolwiek luki, warto wykorzystać te miejsca na półki, nawet wąskie i nietypowe pod względem kształtu – pozwoli to na wykorzystanie dodatkowej przestrzeni. W przypadku małej kuchni doskonale składa się składany i przykręcany do ściany stolik, nawet niewielki. Przy nim można ustawić również składane, małe krzesełka. W małych pomieszczeniach dobrym rozwiązaniem jest także tak zwany system relingów, a więc drążków z haczykami. Na takich drążkach można powiesić na przykład przybory, czy koszyczki z przyprawami.

W małym wnętrzu ogromną rolę odgrywa także odpowiednio dobrane oświetlenie. Nie wystarczy zatem jedna, znajdująca się w centralnym miejscu, lampa. Bardzo dobrym rozwiązaniem okaże się dodatkowe oświetlenie, zamontowane na przykład pod szafkami. W małej kuchni warto postawić także na jasne odcienie. Powinniśmy poza tym unikać kontrastów. Jasne kolory przyczynią się do optycznego powiększenia wnętrza. Ścianę znajdującą się nad blatem warto wyłożyć glazurą lub innym materiałem, którego kolor zbliżony jest do odcienia frontów szafek. Do optycznego powiększenia pomieszczenia przyczyni się także duża ilość luster – warto zamontować takie na ścianie.

Trzeba jednak pamiętać o tym, że w przypadku kuchni z lustrami należy cały czas dbać o ład i porządek.

 

Zobacz także

Jak wybrać idealne miejsce na wesele?

Osoby decydujące się na zawarcie związku małżeńskiego zwykle bardzo dbają o oprawę przyjęcia bo chcą aby...

Czytaj dalej

Sposoby wieszania plakatów i rysunków w bibliotekach

To zrozumiałe, że każda biblioteka ma stanowić miejsce nie tylko funkcjonalne, ale także przyjazne odwiedzającym...

Czytaj dalej