Wybieramy kuchenny zlew i baterię

Kuchnia jest pomieszczeniem służącym do konkretnego celu - przygotowywania posiłków, dlatego musimy zrobić wszystko, aby była jak najbardziej praktyczna, funkcjonalna. Osiągnąć taki cel możemy między innymi poprzez właściwy dobór kuchennego zlewozmywaka i baterii. Jakie mamy obecnie zlewozmywaki i baterie do wyboru, w co najlepiej zainwestować, na co zwracać uwagę w trakcie zakupów?

Wybór zlewozmywaków jest duży. W zależności od możliwości finansowych, od upodobań i potrzeb możemy poszukiwać zlewozmywaków o bardzo różnych kształtach, kolorach, wymiarach, wykonanych z różnych materiałów. Najbardziej popularnym rodzajem zlewozmywaków są te montowane od góry, tzw. wbudowywane, możemy jednak zdecydować się na zlewozmywak modułowy lub podbudowywany (montowany od dołu). Należy pamiętać, iż ten ostatni jest dość skomplikowany w montażu.

Jako że zakup zlewozmywaka jest zakupem jakiego dokonujemy raz przynajmniej na kilka lat, warto pomyśleć o nabyciu produktu dobrego jakościowo, a tym samym trwałego. Poniesiemy w związku z tym pewne koszty, ale z pewnością jest to bardziej opłacalne niż częsta wymiana taniego zlewozmywaka. Obecnie największą popularnością cieszą się tak zwane zlewozmywaki kompozytowe. Ich zakup nie wiąże się ze szczególnie dużym wydatkiem (już od 300zł można taki zlewozmywak nabyć), a mogą one służyć całe lata ze względu na to, iż są bardzo odporne nie tylko na mechaniczne uszkodzenia jak zarysowania czy ścieranie, ale także na środki chemiczne. Utrzymanie ich w czystości nie powinno być kłopotliwe. Godne polecenia są również zlewozmywaki ceramiczne, choć tu należy mieć na względzie ich wysoką cenę. Najmniej popularne są tradycyjne zlewozmywaki emaliowane. Choć są one bardzo tanie, nie cieszą szczególnie oka i dodatkowo szybko ulegają zniszczeniu.

Musimy pomyśleć, czy potrzebujemy zlewozmywaka dużego czy jednak małego, jednokomorowego, dwukomorowego, a może zainteresuje nas zlewozmywak 1,5-komorowy lub 2,5-komorowy. Małe zlewozmywaki jednokomorowe są zupełnie wystarczające, jeżeli używamy zmywarki do naczyń. Wówczas taki zlewozmywak będzie służył nie do mycia dużej ilości naczyń, ale do umycia warzyw, owoców, mięsa czy po prostu rąk. Wobec tego będzie znacznie rzadziej używany, niż w sytuacji, kiedy zmywarki nie posiadamy. Gdy z kolei nie mamy i nie planujemy zakupu zmywarki, a mamy do zagospodarowania trochę więcej przestrzeni, lepiej sprawdzi się większy zlewozmywak przykładowo dwukomorowy.

Zlewozmywak należy często czyścić. Można do tego użyć odpowiednich środków czyszczących do danego rodzaju materiału lub po prostu płynem. Na mocne zabrudzenia, zamiast silnych środków chemicznych, które mogą uszkodzić powłokę, lepiej użyć przykładowo octu.

Bardzo ważny jest wybór baterii do zlewozmywaka. W sklepach prezentowane są zlewozmywaki zazwyczaj z pasującą do nich baterią nie tylko pod względem technicznym, ale i estetycznym. Oczywiście możemy wybrać inną, ale wówczas należy sprawdzić, czy będzie ona pasować wielkością do średnicy otworu montażowego zlewozmywaka. Baterie naścienne wychodzą już z mody. Teraz najczęściej wybierane są baterie kolumnowe jednootworowe. Ciekawą opcją jest bateria z wyciąganą wylewką - jest ona funkcjonalna.

Rodzaj baterii być dopasowany do miejsca, w którym będzie znajdował się zlew. Jeśli wokół zlewu mamy dużo przestrzeni, możemy wybrać dowolną, podobającą się nam baterię. Jeśli planujemy umieścić zlewozmywak przykładowo przy oknie, musimy wybrać taką baterię, która pozwoli na swobodne otwieranie okna. Bateria powinna być dobrej jakości. Dobrą propozycją jest bateria wykonana z materiałów kompozytowych lub stali szlachetnej. Warto zwrócić uwagę na głowicę baterii - najlepiej jeśli jest ona ceramiczna. Świetnym rozwiązaniem w baterii jest ogranicznik wypływu wody. Niektóre baterie są w niego wyposażone, inne nie, ale taki ogranicznik można oddzielnie dokupić. Jeżeli lubimy nowoczesne rozwiązania, możemy zwrócić uwagę na baterię elektroniczną, w której fotokomórka uruchamia wypływ wody.

 

Zobacz także

Jak wybrać idealne miejsce na wesele?

Osoby decydujące się na zawarcie związku małżeńskiego zwykle bardzo dbają o oprawę przyjęcia bo chcą aby...

Czytaj dalej

Sposoby wieszania plakatów i rysunków w bibliotekach

To zrozumiałe, że każda biblioteka ma stanowić miejsce nie tylko funkcjonalne, ale także przyjazne odwiedzającym...

Czytaj dalej