Piękna i praktyczna kuchnia

Urządzając kuchnię, podobnie jak i każde inne domowe pomieszczenie, musimy mieć świadomość tego, iż zmiany jakie zamierzamy wprowadzić będą rzutować na nasz komfort użytkowania. Niezależnie od tego jak zaaranżujemy kuchenne wnętrze, jakie sprzęty i inne elementy wyposażenia zakupimy, powinniśmy pamiętać o tym, że do następnego remontu (być może dopiero za kilka lat) będziemy musieli w takiej a nie innej kuchni funkcjonować. Zanim więc rozpoczniemy jakikolwiek remont, musimy zastanowić się wyjątkowo dokładnie czego oczekujemy, czego potrzebujemy, co się nam podoba.

To, w jaki sposób będziemy urządzać kuchnię w dużej mierze zależy od jej wielkości. Duża kuchnia daje wyjątkowo wiele możliwości, ale i małą kuchnię można jak najbardziej praktycznie urządzić i cieszyć się z efektów pracy. Po pierwsze trzeba wybrać meble kuchenne. Zarówno meble bardzo tradycyjne, rustykalne jak i te najnowocześniejsze możemy zamówić na wymiar jak i kupić gotowe w sklepie. Obecnie bardzo modne są tak zwane meble modułowe. Można je ze sobą dowolnie zestawiać, można także z czasem dokupować kolejne elementy z tego samego modelu. Ich zaletą jest także to, iż są one stosunkowo niedrogie. Z kolei ogromną zaletą mebli na zamówienie jest to, iż tworzone są one specjalnie dla nas, tylko i wyłącznie do naszej kuchni. Takie meble sprawdzą się wspaniale w kuchniach bardzo małych, nieustawnych, gdzie nie można pozwolić sobie na marnotrawienie jakiekolwiek centymetra przestrzeni. Wadą takich mebli jest oczywiście ich cena, dość wysoka. Nie można się jednak temu dziwić, skoro ktoś przyjeżdża do naszego domu, mierzy kuchnię i wykonuje meble uwzględniając nasze potrzeby i możliwości naszego pomieszczenia kuchennego.

Co do samego układu kuchni, popularny układ szafek "I" czyli meble w jednej linii nie zawsze jest praktyczny i możliwy do wykonania. Dlatego też warto pomyśleć o tym, aby meble i urządzenia kuchenne ustawić przykładowo na kształt liter L lub też U. Trzeba zastanowić się nad tym, czy chcemy zabudować takie sprzęty jak lodówka, zmywarka, piekarnik. Obecnie możemy nawet zabudować kuchenkę mikrofalową.

Jeżeli będziemy urządzać kuchnię samodzielnie, koniecznie musimy pamiętać o bardzo dokładnym wykonaniu wszelkich pomiarów, zanim udamy się do sklepu po meble. Długość ścian to jedna sprawa, ale nie zapominajmy o tym, iż kuchnia ma okno oraz drzwi, bo przecież nie postawimy lodówki pod oknem, a piekarnika w przejściu. Nie możemy postawić lodówki zbyt blisko zlewozmywaka (bezpieczna odległość musi wynosić minimum 40 centymetrów), nie możemy zamontować okapu nad płytą niżej niż wysokość 75 centymetrów. Przygotowując projekt kuchni musimy pomyśleć też o tym, gdzie znajdują się lub będą się znajdować przyłącza elektryczne, wodnokanalizacyjne, wentylacja. Dopiero kiedy ustalimy każdy jeden szczegół, możemy przejść do działania.

 

Zobacz także

Jak wybrać idealne miejsce na wesele?

Osoby decydujące się na zawarcie związku małżeńskiego zwykle bardzo dbają o oprawę przyjęcia bo chcą aby...

Czytaj dalej

Sposoby wieszania plakatów i rysunków w bibliotekach

To zrozumiałe, że każda biblioteka ma stanowić miejsce nie tylko funkcjonalne, ale także przyjazne odwiedzającym...

Czytaj dalej