Rolety rzymskie do kuchni

Kuchnia jest miejscem, które przez wiele osób traktowane jest (zupełnie niesłusznie!) jako wnętrze zasługujące na mniejszą uwagę od pozostałych w domu. Tymczasem, nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego jak bardzo ważne jest to pomieszczenie i jak wiele czasu w nim spędzamy w ciągu dnia. Zasługuje zatem na uwagę i właściwą aranżację. Szczególnym zaś elementem kuchni jest.. okno! Tutaj warto przedyskutować takie rozwiązanie jak rolety rzymskie.

Rolety rzymskie – co to takiego?

Rolety rzymskie są zupełnie wyjątkowym rodzajem rolet. Dlaczego? Są one bowiem w pewnym sensie połączeniem tradycyjnych rolet oraz zasłon i zawierają w sobie największe zalety obu tych produktów. Rolety rzymskie mogą być wykonane z różnego rodzaju tkanin, w zależności od naszych indywidualnych gustów i upodobań. Roletę taką zwija się/podnosi przy pomocy sznureczka bądź łańcuszka (podobnie jak standardowe rolety). W czasie zwijania, materiał rolety układa się w poziome i równoległe fałdy. Każdy następny fałd kryje się pod poprzednim i w taki sposób ostatecznie powstaje tak zwany lambrekin, prezentujący się niezwykle ciekawie i gustownie.

Roleta rzymska z jednej strony nadaje wnętrzu charakteru, przytulności, ciepła, tworzy ciekawy klimat i sama w sobie jest ozdobą (zupełnie jak zasłona), a z drugiej strony nie pomniejsza pomieszczenia optycznie tak bardzo jak tradycyjna zasłona i nie zabiera tyle miejsca (największa zaleta tradycyjnych rolet). Jest to ważne w przypadku kuchni o małych rozmiarach, a przecież wiele osób posiada właśnie bardzo małe kuchnie.

O ile standardowe rolety doskonale nadają się głównie do małych wnętrz, a zasłony do dużych, o tyle rolety rzymskie (można to rzec z pełną odpowiedzialnością) będą pasować do wnętrz każdej wielkości. Ponadto rolety rzymskie można dobrać w taki sposób, iż będą pasować do kuchni urządzonych w różnych stylach, od najbardziej tradycyjnych, rustykalnych, po na wskroś nowoczesne i minimalistyczne.

Montaż rolet rzymskich

Najogólniej rzecz ujmując, niezależnie od tego, jaką dokładnie roletę rzymską wybierzemy, montaż tego rodzaju rolet jest stosunkowo prosty i czasem zajmuje nie więcej niż kilka minut. Można wybrać roletę rzymską, którą po prostu zakłada się na karnisz, dokładnie tak samo jak firanę czy zasłonę. Istnieją rolety rzymskie montowane w specjalnych szynach aluminiowych, można je także montować do ramy okna, ściany lub sufitu – wybór rodzaju montażu zależy od naszych potrzeb i upodobań. Na opakowaniu każdej rolety powinien być podany szczegółowy opis co do rodzaju montażu. Dzięki przejrzystej instrukcji możemy z powodzeniem roletę taką samodzielnie zamontować. Wiele modeli rolet rzymskich posiada tkaniny mocowane na rzepie. I w tym miejscu należy przejść do kwestii utrzymania rolety w czystości.

Czyszczenie rolet rzymskich

Bardzo pomyli się ten, kto sądzi, iż utrzymanie w czystości omawianej rolety jest zadaniem trudnym. Można całkiem śmiało powiedzieć, że jest to wręcz dziecinnie proste zadanie. Jak wyżej było wspomniane, istnieją modele rolet z tkaninami mocowanymi na specjalnych rzepach. Wystarczy tkaninę taką odpiąć i... wrzucić do pralki! I znowu – zupełnie jak firanę czy zasłonę. Oczywiście, nie wszystkie tkaniny nadają się do prania w pralce.

Wobec tego, zwłaszcza gdy zależy nam na maksimum wygody, warto zakupić roletę rzymską wykonaną z takiego materiału, który można prać w pralce, ewentualnie ręcznie. W innym wypadku będziemy zmuszeni oddawać tkaninę do czyszczenia chemicznego. Rolety, których tkaniny nie są montowane na rzepach, także zwyczajowo bardzo łatwo rozmontować w celu wyprania. Wszystko to jest ogromnie ważne, bo jak wiadomo, rolety zawieszone w kuchni należy często odświeżać, aby pozbyć się przykrego zapachu, którym nasiąkną oraz nalotu z pary wodnej, papierosów etc.

Wady i zalety rolet rzymskich w kuchni

Należy podsumować wywody dotyczące rolet rzymskich i w skrócie przedstawić ich najważniejsze zalety i wady. A zatem, do zalet można zaliczyć po pierwsze ogromny wybór i różnorodność – zarówno jeśli chodzi o kolory, wzory, tkaniny, sposób montażu i ceny. Dobrze dobrane rolety rzymskie będą pasować od każdego wnętrza kuchennego, bez względu na jego styl, charakter, wielkość. Kolejna zaleta to łatwy montaż i demontaż, który przecież będziemy wykonywać często w celu odświeżenia rolety. I właśnie, następna zaleta – łatwość utrzymania rolety w czystości (w większości przypadków bezproblemowe pranie tkaniny w pralce). Jeśli chodzi o wady, wszystko tak naprawdę zależy od naszych upodobań, bo choć rolety rzymskie bez wątpienia są bardzo ciekawym rozwiązaniem, nie każdemu muszą się podobać.

 

Zobacz także

Jak wybrać idealne miejsce na wesele?

Osoby decydujące się na zawarcie związku małżeńskiego zwykle bardzo dbają o oprawę przyjęcia bo chcą aby...

Czytaj dalej

Sposoby wieszania plakatów i rysunków w bibliotekach

To zrozumiałe, że każda biblioteka ma stanowić miejsce nie tylko funkcjonalne, ale także przyjazne odwiedzającym...

Czytaj dalej