Urządzamy małą kuchnię

Osoby posiadające bardzo małą kuchnię zazwyczaj ogromnie ubolewają nad tym faktem i często uważają, iż nie można sprawić, aby była ona wygodna i funkcjonalna. W trakcie zaś jakichkolwiek remontów wciąż popełniają te same aranżacyjne błędy poprzez które, rzeczywiście pomieszczenie kuchenne nie jest urządzone ani praktycznie, ani estetycznie. Można temu jednak zaradzić, a tym samym stworzyć naprawdę wyjątkowo wygodne i funkcjonalne pomieszczenie - wystarczy pamiętać o kilku podstawowych sprawach.

Po pierwsze, trzeba uświadomić sobie to, że mała kuchnia powinna być utrzymana w jasnej kolorystyce. Jest to wyjątkowo ważne z tego względu, iż jasny kolor optycznie powiększy wnętrze. I choć realnie nie przybędzie nam dodatkowych centymetrów do zagospodarowania, wrażenie większej przestrzeni sprawi, że będziemy czuć się w kuchni komfortowo. A zatem zarówno ściany, podłoga jak i meble powinny być stosunkowo jasne.

Wybierając meble kuchenne musimy jednakże zwrócić uwagę na coś więcej niż tylko ich kolor. Ciężkie, masywne meble absolutnie odpadają. Całe wyposażenie małej kuchni powinno być jak najlżejsze w wyglądzie. Dobrym pomysłem są przykładowo szklane fronty szafek i inne dodatki, które odbijają światło. Warto pomyśleć także przykładowo o stoliku czy szafkach na kółkach, które w dowolnej chwili możemy bez trudu przestawić. W małej kuchni szalenie ważną sprawą jest blat, a dokładniej rzecz biorąc, wygospodarowanie odpowiedniej ilości wolnego miejsca do przygotowywania posiłków. Jeśli źle podzielimy blat i w konsekwencji pozostanie nam zaledwie 30-40 centymetrów blatu roboczego, będziemy mieć wielki kłopot.

Na pewno słyszeliśmy o tym, iż "diabeł tkwi w szczegółach". Tak jest i faktem jest również to, iż tak zwane dodatki, jeśli są odpowiednio dobrane, mogą nadać wnętrzu niepowtarzalnego charakteru i uroku. Niestety w małym pomieszczeniu kuchennym na dodatki, ozdoby miejsca po prostu nie ma. Oczywiście jeden mały drobiazg nie zaszkodzi, ale nie więcej! Duża ilość drobnych dodatków porozstawianych po całej kuchni zwyczajnie wprowadzi chaos, wywoła wrażenie strasznego nieporządku. Każda najmniejsza rzecz, nawet potrzebna jak cukierniczka czy dzbanek na herbatę, powinna być schowana, jeśli w danym momencie z niej nie korzystamy.

Mówiąc o urządzaniu małej kuchni nie można pominąć takiego tematu jak kuchenny sprzęt AGD. Myśląc o kuchni od razu myślimy także o takich sprzętach jak lodówka, piekarnik czy zlewozmywak. Faktem jest, iż urządzenia te są jak najbardziej potrzebne, dlatego trzeba dla nich znaleźć miejsce. W miarę możliwości warto jednak zakupić jak najmniejsze modele. Zamiast dużego zlewozmywaka dwukomorowego z ociekaczem możemy przecież kupić zlewozmywak jednokomorowy bez ociekacza, a ociekacz umieścić w szafce powyżej. Zwłaszcza, jeśli posiadamy zmywarkę, zakup dużego zlewozmywaka wydaje się zupełnie bezzasadny. Zamiast szerokiej lodówki możemy wybrać lodówkę węższą, ale wysoką. Jeżeli mamy naprawdę bardzo małą kuchnię warto pozbyć się kuchenki mikrofalowej, o ile zakupimy piekarnik z funkcją mikrofalówki. Co do okapu, bo jest on przecież potrzebny, warto pomyśleć o okapie teleskopowym - niedużym, eleganckim, który będzie ledwo zauważalny, gdy będzie wsunięty.

Nie można zapomnieć także o właściwym oświetleniu kuchni. Rzeczą oczywistą jest to, iż będziemy posiadać główne źródło światła umieszczone na suficie, ale to może okazać się niewystarczające. Dlatego też powinniśmy zainstalować punkty świetlne pod szafkami (przykładowo halogeny lub popularne paski ledowe). Dzięki nim blat roboczy będzie dobrze oświetlony, całe meble zaś będą wydawać się nieco dłuższe, smuklejsze. Sposobów na urządzenie małej kuchni jest wyjątkowo dużo i co najważniejsze, nie każdy z nich wiąże się z dużymi wydatkami.

 

Zobacz także

Jak wybrać idealne miejsce na wesele?

Osoby decydujące się na zawarcie związku małżeńskiego zwykle bardzo dbają o oprawę przyjęcia bo chcą aby...

Czytaj dalej

Sposoby wieszania plakatów i rysunków w bibliotekach

To zrozumiałe, że każda biblioteka ma stanowić miejsce nie tylko funkcjonalne, ale także przyjazne odwiedzającym...

Czytaj dalej